מהו פיינטבול?

מה זה פיינטבול (או "כדורי צבע" בעברית)?

פיינטבול זה ספורט אקסטרים פופולרי ביותר בעולם המאגד מעל 12 מיליון שחקנים ברחבי העולם. למרות גילו הצעיר, (לא יותר מ -30 שנים), פיינטבול הפך להיות אחד הענפי הספורט אקסטרים הפופולאריים ביותר בארה"ב ובמדינות רבות בעולם. ספורט אקסטרים זה משוחק ביותר מ- 40 מדינות ברחבי העולם, ע"י מיליוני גברים ונשים מכל הגילאים וסגנונות.
לא משנה אם את/ה סטודנט או עקרת בית, איש מקצוע או בגמלאות, כל שחקני הפיינטבול חולקים את אותה אהבה להרפתקה ולרוח הספורט.** באתר האינטרנט Ebay לדוגמא, דווח על יותר כניסות חיפוש למוצרים ועדכונים הקשורים ב"כדורי צבע" מאשר לכל ספורט אחר !!

תפוס ת'דגל !!

paintball הוא שילוב של משחק הילדות - "תפוס את הדגל" לבין מחבואים, אולםהרבה יותר מאתגר ומתוחכם.

אף על פי שיש המון פורמטים שונים של משחקים, בד"כ קבוצת שחקנים תתחלק ל-2 ותשחק את משחק "תפוס את הדגל". מטרת המשחק היא לצאת להביא את הדגל של הקבוצה היריבה תוך כדי שמירה על הדגל של קבוצתך. בזמן שמנסים להביא את הדגל, אתה גם מנסה להוציא מהמשחק את היריבים, וזאת ע"י סימונם עם כדור צבע הנורה מרובה צבע הקרוי "סמן" ( Marker ).

בין משחקים, שחקנים לוקחים הפסקה לבדוק את ציודם, להוסיף כדורי צבע, לשתות / לאכול משהוא קטן תןך כדי העברת חוויות מההרפתקה שהם חוו. ניצחון או הפסד - כולם עושים חיים, ותמיד יש את המשחק הבא שמחכה בדרך.

ממה עשויים כדורי הצבע בספורט הפיינטבול?

כדור צבע היינו למעשה קפסולת ג'לטין עגולה, ממולאת בצבע מים. בדומה לקפסולות ויטמינים גדולות או לקפסולות שמן אמבטיה. המילוי של הצבע, אינו רעיל ואינו משאיר כתמים, יורד במים וידידותי לסביבה.

כדורי צבע באים במגוון עשיר של צבעים כגון: כחול, ורוד, לבן, צהוב, כתום, ירוק ועוד.. כאשר כדור הצבע פוגע בשחקן, ציפוי הג'לטין מתבקע ונוזל הצבע אשר בתוכו מסמן בצבע את השחקן.

שחקן אשר סומן בצורה זו יוצא מן המשחק.

"סמנים" (marker's) מרקרים או רובי פיינטבול:

מה זה פיינטבול

מה זה פיינטבול

רובי הצבע אשר נקראים גם "סמנים" (מהמילה האנגלית - Marker), באים במגוון רחב של צורות וסגנונות ויכולים לפעול באמצעות מיכל Co2, חנקן (N2), או אוויר דחוס. רבים מהם משתמשים בבלונים הניתנים למילוי ומאפשרים לירות מאות כדורי צבע לפני שיש צורך למלאם מחדש.

Pump gun:

עם רובי "פאמפ", יש צורך לבצע דריכה לפני כל ירי. קצת בדומה לרובים של פעם עת נדרשו הלוחמים לטעון כדור כדור או לרובי צייד בהם יש צורך של פעולת דריכה לפני ירי. בעזרת ידית דריכה ייעודית המותקנת על רובה ה"פאמפ" נמשך כדור לבית הבליעה ובלחיצה על ההדק, משתחרר כדור שנדרך

על מנת לשגר כדור נוסף, יש לחזור שוב על פעולת הדריכה.

סמן פיינטבול חצי אוטומטי:

סמן חצי אוטומטי עובד בצורה כזאת, שבפעם הראשונה שאתה רוצה לירות, אתה חייב לדרוך את הסמן, אולם לאחר הירייה הראשונה, הסמן יידרך מעצמו. כל שנותר הוא פשוט ללחוץ על ההדק בכל פעם שרוצים לשגר כדור.

סמן פיינטבול אוטומטי:

על מנת לשגר את הכדור הראשון, צריך לדרוך את הסמן, מרגע זה, כל זמן שההדק של הסמן יהיה לחוץ, הרובה ישגר כדורי צבע ללא הפסקה. ברגע שנרפה מהלחיצה על ההדק, הרובה יפסיק לירות.

סמני הצבע מגיעים במגוון רחב, מן הפשוטים ביותר, ועד למתוחכמים ביותר. אולם הדבר המשותף לכולם הוא ההגבלה על מהירות הלוע שלהם. (המהירות בה יוצא כדור הצבע מן הקנה של הסמן).

הגבלת הבטיחות הבינלאומית למהירות יציאת כדור הצבע (נמדד ב-פיט לשניה- fps) והיא 300 fps. (בערך 340 קמ"ש).

בטיחות !!!!!!

בטיחות היא מעל הכל בפיינטבול.

למען הבטיחות, שחקני פייטבול חייבים תמיד לחבוש מסכת פיינטבול תקנית, אשר עוצבה ותוכננה במיוחד לדרישות של משחק הפיינטבול, וזאת על מנת לשמור ולהגן על עיניו של השחקן. מסכות המיגון חייבות להיות על פני השחקן לכל אורך המשחקים, ובכל רגע נתון בו אתה נימצא באזור שבו הירי בסמני הצבע מאושר, כמו למשל במטווח המטרות, עמדת הכרונו' וכו.

למעשה, מסכת המיגון היא חובה כמעט בכל מקום, ויש לחבוש אותה בין אם דורשים זאת במפורש ובין אם אין דרישה מפורשת!! ספורט הפיינטבול הוא מאוד בטוח, וזאת כל עוד שחוקי הבטיחות נשמרים.

** סטטיסטיקות של חברות הביטוח מראות שספורט הפיינטבול יותר בטוח מגולף, ריצה, טניס, שחיה ועוד ענפי ספורט רבים אחרים.

- תפקידם של השופטים/ מדריכים במגרש הוא לאכוף את חוקי הבטיחות.

בספורט הפיינטבול אסור מגע פיזי, ושחקנים יורחקו מן המגרש, ואפילו מסבב התחרויות אם עברו על חוק זה או חוקי הבטיחות האחרים.

המשחק:

פיינטבול היינו משחק המשוחק ע"י אנשים מכל קצוות הקשת. זהו ספורט אשר בו נשים וגברים מתחרים שווה בשווה, ולגיל בו אין משמעות מכרעת. כמו במשחק שח, היכולת לחשוב מהר ובהחלטיות, ולפעול בהתאם להתפתחויות במגרש, אלו הדברים אשר יהפכו אותך לכוכב בספורט זה.

אינטלגנציה ונחישות, יותר מכוח ומהירות, אלו הם המפתחות להצלחה בספורט מדהים זה.

הפיינטבול היינו ספורט מעצב אישיות.

שחקנים לומדים את כוחה ועוצמתה של עבודת הצוות, רוכשים ובונים ביטחון עצמי, ומפתחים את יכולת המנהיגות שלהם, וזאת תוך כדי שהם נהנים ומפיגים לחצים בזמן המשחק. לא מן הסתם, ארגונים וגופים גדולים מוצאים את היתרונות שבשליחת עובדיהם לימי כייף המשלבים בתוכם פיינטבול.

פיינבול הוא משחק מלהיב - ומעל הכל - כייף.

 

Comments are closed.