טכניקה וטקטיקה בפיינטבול

על-מנת להתמודד עם מגוון האפשרויות העומדות לפנינו, נפרק את המשחק לכמה שלבים ונדון בכל נושא בנפרד.

השלב הראשון במשחק הפיינטבול היינו שלב הפתיחה.!!

על פניו- פשוט מאוד, שתי קבוצות נפגשות על מגרש, אחת בכל צד של המגרש, השופט שורק לפתיחה, וכל מה שנותר לנו, זה לרוץ קדימה ו"לפרק" את הקבוצה השנייה.

אז זהו- שלא...

הפעולות הראשונות שעליכם לנקוט על-מנת לשפר את יכולות הפתיחה של קבוצתכם, מתבצעות עוד ליפני שריקת הפתיחה של המשחק. דבר ראשון חשוב לדעת ולהבין את אופי המשחק שלכם כקבוצה. האם אתם קבוצה אגרסיבית? האם אתם קבוצה דפנסיבית? איך הכי נוח לכם לשחק כקבוצה?, ומה הם המיקומים והעמדות שכל אחד ואחד אוהב לשחק מהם, מרגיש בהם הכי נוח, ותורם הכי הרבה לקבוצה.

לאחר שעניתם על השאלות וקיבלתם החלטות בנושא, אפשר להתחיל לעבוד על תכנון הפתיחה. זה הזמן לעשות סיור במגרש. (לא ניכנס כאן לאיך צריך לעשות סיור מגרש, נושא זה יכוסה בכתבה אחרת) אבל בגדול, כל שחקן יודע באיזו עמדה הוא הולך לשחק (front,mid,back,insert..) כך שחשוב מאוד שלאחר סריקה ראשונית ומשותפת של המגרש (של כל הקבוצה ביחד) כל שחקן יבדוק בעצמו את העמדות הפוטנציאליות לגביו.

לאור כל הידע שאספנו לגבי תנאי המגרש ואופי המשחק שלנו כקבוצה וכבודדים, כעת הזמן להחליט כקבוצה, איך אנחנו הולכים לשחק את המגרש הזה?

ניקח לדוגמא את המגרש שלפנינו: קבוצה דפנסיבית, אשר אוהבת לקחת את הזמן ובשיטתיות להתיש את היריב, תבחר באחת מאופציות הפתיחה הללו.

מערך הגנתי

מערך הגנתי

פתיחות כאלו מאפשרות כוח אש גדול מאוד בפתיחה (sweet spoting), ונותנות אופציה של הורדת שחקן/נים מהירה, ויצירת יתרון קנים, כבר מהרגעים הראשונים של המשחק.

יתרון נוסף של פתיחות אלו, הוא העובדה שהסיכון לאבד שחקנים בפתיחה קטן מאוד.

החיסרון העיקרי של פתיחות כאלו מתחלק לשניים:

1- הקבוצה נשארת "תקועה" מאחור, ועל מנת לשפר לעמדות מפתח, יהיה עליכם לסכן שחקנים בתנועה לאחר שהיריב כבר התמקם בעמדות המפתח,והוא יושב על קווי התנועה של קבוצתכם.

2- אם לא הורדתם לקבוצה היריבה שחקנים בפתיחה, המיקום שלהם הוא בעמדות הכי מסוכנות במגרש, דבר זה מקנה ליריב שליטה מסוימת על קצב המשחק, ויכול "לקבור" אתכם בעמדות ולחסל את המשחק מהר מאוד.

לעומת זאת, קבוצה אגרסיבית, אשר אוהבת לקחת סיכונים, לרוץ קדימה ולדחוף את היריב כל הזמן אחורה, תיבחר אולי את אחת מהפתיחות הללו.

maarch attac

מערך פתיחה התקפי

פתיחות מן הסוג הזה מוותרות על כוח האש הראשוני בפתיחה, על מנת להשיג יתרון ע"י מיקום שחקנים בעמדות מפתח כמו ה- fifty (עמדות חצי מגרש), נחש וכו..

היתרון הגדול של פתיחות מסוג זה הוא העובדה שאם הצלחתם להביא כל אחד מהשחקנים לעמדה המתוכננת לו, יצרתם יתרון אסטרטגי מאוד משמעותי ישר בפתיחה, והשליטה בקצב המשחק היא לרוב בידיים שלכם, מה גם שעכשיו היריב צריך לבצע מהלכי הקרבה על-מנת לנסות להוציא אתכם מהמיקומים שלכם, דבר שעם תכנון וביצוע נכונים יגרום ליריב "לאכול צבע" - לאבד הרבה שחקנים.

החיסרון הגדול בפתיחות מסוג זה, הוא העובדה הבעייתית שאם קבוצה היריבה החליטה על פתיחה הגנתית, עם הרבה מאוד sweet spoting והם עושים את זה טוב, אז אתם פגיעים מאוד, והאפשרות שתאבדו שחקן או שלושה על הפתיחה הוא מאוד ממשי וקריטי. במצב כזה, אתם תהיו אלו ש"יאכלו צבע".

כמובן שלא הכל שחור ולבן, והסיפור הוא עוד אפילו יותר מורכב. בפתיחות שבתמונה זו למשל, יש שילוב בין הפתיחה הדפנסיבית לאגרסיבית. אלו רק חלק מהאפשרויות הרבות מאוד העומדות לרשותכם. מה שחשוב הוא לדעת שהפתיחה מהווה גורם חשוב ומכריע במשחק הפיינטבול, וחשוב שהיא תותאם ל:

  1. אופי המשחק שלכם כקבוצה.
  2. אופי ויכולת המשחק של כל שחקן בקבוצה.
  3. אופי המשחק של הקבוצה היריבה מולה אתם משחקים.

כמו תמיד - אין קיצורי דרך

אז רוצו להתאמן...